Grand Square Birmingham projesi yüksek yatırım getirisi potansiyeline sahip, büyük bir yatırım aracıdır. Birmingham şehrinin İngiliz Hükümeti tarafından belirlenmiş ve hızlı gelişen 3 bölgesinden biri olan, Perry Barr/Birchfield bölgesinde bulunmaktadır.

Hükümet canlı bir şehir merkezi olmasına rağmen, ekonomik potansiyelini yerine getiremeyen merkez bölgeyi yenileme ve geliştirme kararı aldı. 2011 rakamlarına göre Birmingham’da 3 üniversitede, yaklaşık 65.000 öğrenci ikamet ediyor. Birmingham, Londra dışında en çok öğrenci nufusuna sahip şehirdir. 3.8 milyon nufusu ile en kalabalık 2. İngiltere şehri Avrupa’da ise 9. en kalabalık şehir özelliğini taşımaktadır. 3 üniversite ve 37 koleje ev sahipliği yapmaktadır. Birmingham Şehir Senfoni Orkestrası, Birmingham Kraliyet Balesi ve Barber Güzel Sanatlar Enstitüsü tadını çıkarabileceğiniz en önemli kültür kurumları olarak uluslarsarası üne sahiptir. Birmingham, hayatın dolu dolu yaşandığı, canlı ve farklı kültürleri barındıran kozmopolit bir şehirdir.

‘’Birleşik Krallık da çift haneli büyüme oranlarına ulaşılmasından ve öğrenci konutlarının güçlü kiralama getirilerinden dolayı emlak piyasasında en iyi performans gösteren yatırım  araçları olarak öne çıkmaktadır.’’

İngiltere’nin önde gelen gayrimenkul grubu Global Yatırım Merkezi, öğrenci konaklama sektöründe kira artışını %0.6 oranında sağlam kaldığını belirtmiştir. Üniversite şehirlerinde öğrenci konaklama sektörü son 6 yılda %5 büyüme kaydetmiştir.

’Kendi ülkesi dışında okuyan öğrencilerin sayısının 2025 yılına kadar iki katından daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.’’

CBRE, öğrenci konaklama projelerinden faydalanan öğrencilerin sayısının 2007 yılından bu zamana 155.000 kişi arttığını, 2012 yılının ilk 6 ayında yaklaşık £800m yatırımla pazarın kendisini 2’ye katladığını bildirdi. Öğrenci konut piyasası kriz sırasında esnek ve istikrarlı bir yatırım aracı olduğunu ispatlamıştır.

Savills, 2013/2014 akademik yılı için öğrenci konaklama projelerinin yıllık %9.3 toplam getiri sağlayacağını tahmin ediyor.

74,900 GBP’den Başlayan Fiyatlarla